Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Transitional cell carcinom močové trubice

5.11.2017

Bibi, 10letá fenka křížence malého knírače, k nám byla přivedena s anamnézou častého pití a močení.Základní klinické vyšetření bylo bez patologického nálezu. Moč byla odebrána cystocentézou pod kontrolou ultrazvuku. Ve vyšetřené moči bylo zjištěno: ph 6-7, hustota 1008, protein, v sedimentu byly nalezeny ojediněle bakterie , epitelie, erytrocyty a leukocyty.Moč byla zaslána k laboratornímu vyšetření na stanovení poměru proteinu a kreatininu v moči a na bakteriologickou kultivaci. Dále byla odebrána krev na kompletní biochemické a hematologické vyšetření. V krvi byly mírně zvýšené jaterní enzymy.Na ultrazvuku břicha byl zjištěn malý hyperechogenní útvar na slezině.Byla nasazena antibiotika .

Za týden přišli majitelé s Bibi na kontrolu. Hned po nasazení antibiotik došlo u feny ke zlepšení stavu, ale po několika dalších dnech k rapidnímu zhoršení. Bibi začala močit po kapkách, nucení k močení se dostavovalo co 20 minut, začala zvracet a odmítala potravu. V ordinaci byla zjištěna výrazná apatie, hypersalivace, bledé sliznice. V krvi byla zjištěna mírná azotemie.Na ultrazvuku břicha byl zjištěn velký močový měchýř, stěna močového měchýře byla zesílená. Na RTG nebyly nalezeny kameny v močovém aparátu.Bibi byla hospitalizována a byl proveden kontrastní RTG na močový aparát, všechny snímky byly bez patologického nálezu. Dále byla provedena katetrizace se zavedením permanentního katetru se sběrem moči do sběrného sáčku.

Další den byla provedena cystouretroskopie. V horní třetině močové trubice před vstupem do močového měchýře jsme viděli velké bílé nálepy ve stěně krváceniny, stěna byla hodně poškozená. Ze stěny močové trubice byl odebrán vzorek na histologii.Do výsledku byla fena hospitalizována na klinice.K lékům byly přidány kortikoidy prednison na případnou proliferativní urethritis a quamatel.

Bakteriologické vyšetření moči bylo negativní , histologickým vyšetřením byl potvrzen transitional cell carcinoma. Nádory v této oblasti jsou chirurgicky špatně řešitelné, lze nasadit chemoterapii COX- 2 inhibitory, ale ta má jen krátkodobý účinek.

Majitelka se rozhodla pro eutanázii. Onemocnění močové trubice

Častým problémem močové trubice je granulomatózní zánět a neoplazie. Z neoplazií nejčastěji TCC(Transitional cell karcinom) a SCC(Squamous cell carcinoma). Nádory močové trubice jsou méně časté než nádory močového měchýře, často se vyskytují u fen okolo 10 let. TCC postihuje proximální (horní) třetinu močové trubice. SCC se častěji vyskytuje v distální (spodní ) části močové trubice a při jejím vyustění do pochvy. Oba nádory jsou vysoce maligní, invazivní a způsobují obstrukci močové trubice. Oba mohou metastázovat do regionálních mízních uzlin a do pánevních orgánů. Klinickým příznakem je neschopnost vymočit se proudem, močení po kapkách, krev v moči, časté nucení na močení. Terapie se provádí chirurgicky za předpokladu, že se v těle pacienta nevykytují metastázy. U samců se nádory spodní části močové trubice mohou řešit amputací penisu a provedením scrotální nebo perineální uretrostomie. Malé útvary v horní části močové trubice mohou být vyříznuty. Nádory u fen ve spodní části uretry lze řešit vaginouretrální plastikou s vysokým rizikem postoperační inkontinence moči. Nádory v horní části jsou řešitelné velmi problematicky, u samců v oblasti intraprostatické části lze provést prostatectomii s rizikem močové inkontinence. Radioterapie a chemoterapie nemá velký význam, lze použít COX-2 inhibitory, ale terapie má pouze krátkodobý účinek. Prognóza je špatná, nádory se často vyskytují v oblasti, kde se nedají chirurgicky odstranit.