Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Hemangiosarkom

18.11.2010

Vysoce zhoubný a metastazující nádor endoteliálních buněk (buněk výstelky cév). Rychle se šíří krevním řečištěm, nejčastěji do plic, srdce, ledvin, nadledvin, svalů, mízních uzlin, míchy, mozku. Primárně se vyskytuje ve slezině, játrech, kostech, kůži a podkoží. Obvykle se jedná o velké masy zasahující játra a slezinu, které jsou náchylné k prasknutí, následné velké ztrátě krve a smrti pacienta. 0,3-2% všech tumorů u psů je hemangiosarkom, z toho 50% ve slezině a 5% v játrech.

Plemenná predispozice – boxer, německý ovčák, anglický setr, zlatý retrívr, pointr, clumber španěl, ve věku 8-10 let. Mezi klinické příznaky patří ztráta hmotnosti, únava, kolapsy, ataxie, kulhání, paréza, demence, náhlá smrt po prasknutí nádoru. Diagnóza je postavena na klinickém vyšetření, rentgenologickém vyšetření kostí, břišní a hrudní dutiny, ultrasonografickém vyšetření jater, sleziny a srdce, histologickém vyšetření a vyšetření krve. Léčba zahrnuje chirurgické odstranění nádoru a následnou chemoterapii. Průměrná doba přežití po pouhém odstranění nádoru bez chemoterapie je 56-70 dní. Pokud po chirurgii následuje chemoterapie, průměrná době přežití je145-179 dní.

Naše pacientka byla 14 letá fena špice, která trpěla častými chronickými průjmy, nechutenstvím, ztrátou hmotnosti a únavou. Ultrasonografickým vyšetřením byl zjištěn velký nodulární útvar na slezině. Po chirurgickém odstranění byl útvra histologicky určen jako hemangiosarkom. Játra, mízní uzliny a plíce byly bez patologického nálezu. Po chirurgické léčbě následovala chemoterapie. Použili jsme VAC protokol (doxorubicin, cyklophosphamid, vincristin), který se skládá z 21 denního cyklu, musí se minimálně 4x – 6x opakovat. Během terapie je pacient pravidelně monitorován (vyšetření krve). Po posledním cyklu chemoterapie bylo provedeno kontrolní ultrasonografické a rentgenologické vyšetření na přítomnost metastáz,které bylo bez záchytu patologie. Nyní je pacient v remisi a daří se mu dobře.