Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Novotvary pochvy

31.1.2012

Novotvar prominující z vulvy

 

Fena, 11 let, velký pastevecký pes, referována z pracoviště v Polsku, kde byla již dvakrát operována pro novotvar vycházející z pochvy, který po druhém odstranění po pár měsících opět recidivoval. V době příchodu na naše pracoviště novotvar značně prominoval z vulvy, ale i přes to byla fena schopna močit a kálet. Majitel popisoval diskomfort feny, neklid, bolestivost, novotvar byl zánětlivě změněný a krvácel. Fena vykazoval příznaky estru, bylo zde podezření na hormonální disbalanci. vaginální citologie potvrdila estrální fázi pohlavního cyklu. UZv vyšetření potvrdilo nález folikulu va obou ovariich. Byla navržená opětovná excize útvaru spojená s kastrací feny (nádory pohlavního aparátu jsou většinou hormonálně ovlivňovány). Bylo provedeno předoperační vyšetření krve, ultrasonografické a rentgenologické vyšetření pro vyloučení metastáz, ovariektomie a excize novotvaru. Ta byla náročná pro značnou velikost útvaru (celý útvar byl velký jako dvě pěsti muže). Fena byla následující den propuštěna do domácího ošetřování, momentálně je bez jakýchkoli problémů.

Mezi nejčastější benigní nádory pochvy patří fibrom, leiomyom, polypy (fibropapilomy), lipom, z maligních pak leiomyosarkom a karcinom. V tomto případě na žádost majitele nebylo provedeno histologické vyšetření. Nádory vyvolávají zúžení až neprůchodnost poševní předsíně a pochvy, nemusí být patrné zevně. Feny mohou mít krvavý výtok, často si olizovat vulvu a mohou být atraktivní pro psy.

Hlavní problém a neúspěch opakované chirurgické terapie u tohoto pacienta, byla neprovedená  ovariektomiie. Zvláště, pokud se fena nachází v říjí, v estrální fází, kde hrozí nejen opakovaný nárust útvaru, ale i komplikace v podobě estrogení neregenerativní anemie.