Ordinační hodiny

Po-Pá: 8.00 - 19.00

So: 9.00 - 12.00


Pohotovost: 604 957 560

Kontakty

Nerudova 1040

735 81 Bohumín (zobrazit na mapě)

Tel.: 604 957 560

Email: abvet@seznam.cz

Operace měsíce

Traumatická diafragmatická hernie

31.1.2012

Odtržená část bránice, za ní plíce

 

Na naši kliniku byl přijat dvouletý kastrovaný kocour pro náhlé problémy s dýcháním. Večer předešlého dne byl kocour naprosto v pořádku, následující den dopoledne po návratu z venkovního postředí zrychleně a ztíženě dýchal, nechtěl žrát ani pít.

Klinickým vyšetřením nebylo zjištěno žádné zjevné zevní poranění, pacient byl dyspnoický, mírně bolestivý v oblasti žaludku, palpační nález dutiny břišní vykazoval určité abnormality – dobře byly palpovatelné ledviny, močový měchýř a tlusté střevo naplněné trusem. Provedli jsme RTG vyšetření hrudní a břišní dutiny s nálezem diafragmatické hernie (brániční kýly) a pneumothoraxu.

Po stabilizaci pacienta jsme provedli chirurgický zákrok. Bránice byla z velké části odtržena od hrudní stěny a orgány z břišní dutiny přesunuty do dutiny hrudní – tím došlo k utlačení plic a porušení podtlaku, který je v hrudní dutině nezbytně nutný pro normální funkci plic. Abdominální orgány byly navráceny do své fyziologické polohy a provedla se sutura bránice. To vše za asistované ventilace pacienta. Pacient byl na klinice ponechán do dalšího dne na pozorování s aktivní drenáží dutiny hrudní, jeho stav byl dobrý a večer byl propuštěn domů.

Diafragmatické hernie nejčastěji vznikají z důvodu nějakého traumatu – po pádu z velké výšky, nárazu auta... Postižená zvířata mohou vykazovat tyto příznaky - dyspnoe, intolerance zátěže, anorexie, deprese, zvracení, průjem, hubnutí nebo bolestivost po nažrání. Příznaky jsou buď akutní, nebo se projeví i po nějaké době po úrazu. Pacienti jsou většinou v šokovém stavu, proto jako první přichází na řadu jejich stabilizace (kyslíková maska, infuzní terapie, případně thorakocentéza). Diagnostika se opírá o RTG vyšetření, případně kontrastní RTG vyšetření a ultrazvukové vyšetření. Prognóza je po zvládnutí šokového stavu dobrá.Sutura brániceDiafragmatická hernie