Po—Pá 08.00 — 18.00 So 09.00 — 12.00 Ne 09.00 — 11.00

Pohotovost So – Ne – svátky do 19.00

Čeština

Čeština

Polski

O výživě obecně

Králíci a morčata jsou přísní býložravci. Kdybyste chtěli před někým vypadat chytře, býložravce nazýváme také jako zvířata herbivorní. Jejich trávicí trakt je uzpůsobený ke zpracování velkého množství potravy s vysokým obsahem vlákniny. Na rozdíl od volně žijících morčat a králíků, kteří si mohou dopřát rozmanitou stravu kdekoliv a kdykoliv, vybírají si zejména čerstvé, šťavnaté části rostlin – pupeny a mladé listy, pasou se na trávě a přijímají i kůru keřů, jsou naši domácí mazlíčci závislí jen na nás. Mají poměrně rychlý metabolismus a pasáž střeva. Potravu přijímají přibližně 30x za den. Jedna z nejdůležitějších složek potravy je vláknina, která stimuluje střevní motilitu, zabezpečuje odpovídající žvýkací pohyby, optimální růst zubů, podporuje chuť k jídlu.

Co rozhodně ve spižírně nesmí chybět?

Seno,

seno a ještě jednou seno. Nejdůležitější složka potravy, která obsahuje dostatek vlákniny, minerálů a stopových prvků. Ale pozor, není seno jako seno. Kvalitní seno, na kterém si vaši králíci nebo morčata fakt pochutnají musí být bez diskuse dostatečně prosušené. Nesmí se z něj prášit a už vůbec nesmí být plesnivé nebo zatuchlé. Stonky by měly být dlouhé několik desítek centimetrů. A protože i naši mazlíčci mají mlsný jazýček, můžeme jim podávat vícedruhové seno nebo k “obyčejnému” senu přimíchat bylinky, sušenou mrkev nebo heřmánek. Pokud tedy chcete svému ušákovi udělat radost, směle se dejte do přípravy pestrého talíře.

 

Voda,

by měla být přístupná celý den, a to i v případě že je nabízená tráva a zelenina. Denní příjem vody tvoří přibližně 10 – 12% tělesné hmotnosti. Kdybyste jste měli volit mezi vodou, která stála už 4 dny na kuchyňské lince a sklenicí, kterou jste právě napustili, co si vyberete? Máte hned jasno, ne? Stejně je na tom váš hlodavý kamarád. Dejte mu tedy čerstvou vodu aspoň dvakrát denně, i kdyby ještě neměl všechno vypito. Určitě jej potěšíte!

 

Zelenina,

a to např. brokolici, čínské zelí, řeřichu, řepu, mrkev, papriku apod., můžete do jídelníčku čas od času přidat pro zpestření. Sami brzy uvidíte, co Vašemu parťákovi chutná a co ne.

 

Ovoce a granule,

by měly být nabízené vyjímečně a ve velmi malém množství (30 g na 1 kg hmotnosti králíka). Granule by měly být určené pro danou věkovou kategorii a obsahovat částečky rostlin větší než 0,4 – 0,5 mm.

 

Komerční směsi, pamlsky, slazené tyčinky, dropsy

s vysokým obsahem karbohydrátů a tuků nejsou pro morčata ani pro králíky vhodné a jejich použití ve výživě nedoporučujeme.

Naše recepty pro Vás

Zeleninovo – ovesné placky

Ingredience:

  • –     seno
  • –     granule
  • –     jablko (trochu)
  • –     kořenová zelenina (mrkev, celer, červená řepa, pastiňák, petržel)
  • –     1 lžíce lněných semínek
  • –     1 lžíce ovesných vloček

 

Postup:

Zeleninu omyjeme, oloupeme a nastrouháme najemno.

Lněné semínka nadrtíme a s ovesnými vločkami namočíme v malém množství vody.

V mixeru nadrtíme seno, bylinky a granule.

Umixujeme jablko, namočené semínka a vločky.

Zamícháme a uhněteme v těsto.

Vytvarujeme malé placičky a usušíme.

Bylinkové placičky

Ingredience:

–     drcené granule

–     nastrouhaná mrkev

–     nastříhaná nať z mrkve

–     pár lístků bazalky

–     nastříhaná nať celeru

–     nastříhaný kousek brokolice

–     sušený kopr

–     bylinky a tráva

–     sušené sedmikrásky, pampelišky, kopřivy, jetel

 

Postup:

Vše nastříháme, nadrobíme a přidáme trochu vody

Smícháme v kaši

Vytvoříme kuličky nebo placičky a usušíme.

Onemocnění ledvin patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění u morčat. U tohoto onemocnění můžeme zjistit dobrý výživný stav až kachexii.Anorexie je většinou spojena s příznaky akutního selhání, náhlá anorexie,apatie, a neochota k pohybu může být způsobená abdominální bolestivostí, kterou může vyvolat obstrukce močových cest. V případě chronického selhání ledvin je příjem potravy zachován, ale dochází k progresivnímu hubnutí. Často je snížena i elasticita kůže. Polyurie a polydipsie není u drobných savců tak častým příznakem selhání ledvin, jak je známo u psů.

Z laboratorních vyšetření u chronického selhání ledvin může docházet k anemii, při pyelonefritidách k neutrofilii. V biochemickém profilu nemusí být vždy zvýšená hladina kreatininu a močoviny indikátorem onemocněním ledvin, koncentrace močoviny by však neměla přesáhnout hodnoty 7,5mmol/l a hodnoty kreatininu 180 mmol/l. Při selhávání ledvin dochází většinou k zvýšeni hladin vápníku v séru a při akutním a nebo dekompenzovaném chronickém renálním selhání k zvýšeni fosforu v seru. Ze zobrazovacích metod je nám při diagnostice nápomocno UZV a RTG vyšetření.

Základním cílem terapie onemocnění ledvin je terapie primární příčiny, korekce dehydratace, obnovení perfuze ledvin a snížení vysokých hladin močoviny,kreatininu a draslíku.

Náš 1.pacient 4letý sameček morčete Mikuláš byl přiveden na naší kliniku pro zvětšující se otok pod krkem a na břiše, krmivo ale přijímá s chutí a je aktivní.

Mikuláš byl v dobrém výživném stavu se zájmem o okolí, v oblasti hlavy-zejména pod krkem a na ventrální straně břicha byl patrný otok. Poslechově srdce i plíce byli bez patologického nálezu,abdomen měkký,prohmatný,nebolestivý. UZV vyšetření jsme prokázali volnou tekutinu v podkoží, ledviny měli nerovné okraje. Na RTG snímcích byla patrná kalcifikace trachei a drobné cystolity v močovém měchýři. V biochemické vyšetření krve byla patrná azotémie a elevace hladiny draslíku a vápníku, v hematologickém profilu byla výrazná anemie. U Mikuláše byla vyslovena diagnoza chronické renální selhání s velmi opatrnou prognozou.

Náš 2.pacient je referovaný 4,5letý králíček Benji, který měsíc míň žere a hodně si v jídle vybírá. Klinickým vyšetřením byla zjištěna pouze mírná bolestivost v oblasti abdomenu, dutina ustní byla bez patologického nálezu, poslechově srdce i plíce bez přídatných šelestů. Při vyšetření moči byla patrná makroskopicky viditelná krev, chemicky malé množství bílkoviny,ph 8. Rentgenologickým vyšetřením byl nalezen močový kámen v pravém ureteru a nefrokalcinoza. Na uzv vyšetření odhalená hydronefroza P ledviny,charakterizovaná dilataci ledvinné pánvičky. V krvi byly výrazná azotémie (Kreatinin 777, urea 26,5). Po počáteční infuzní stabilizaci jsme přistoupili k nefrektomii a odstranění uretrolitu. Následovala udržovací infuzní, antibiotická a analgetická terapie. Benji zákrok nesl velmi statečně a po 3dnech byl propuštěn domů.

Objednejte se

Zavolejte nám na +420 604 957 560, nebo do formuláře vyplňte potřebné údaje a my vás budeme kontaktovat zpět v nejbližším možném termínu.

1. Majitel
2. Zvíře
3. Co Vás trápí

* Povinné informace

Další krok

Pohlaví:

Kastrace:

Zpět Další krok

Co Vás trápí:

Váš vzkaz

Zpět

Děkujeme Vám za odeslání.

Ozveme se Vám co nejdříve telefonicky a domluvíme se na vyhovujícím termínu a času návštěvy.

Online konzultace