O výživě obecně
Králíci a morčata jsou přísní býložravci. Kdybyste chtěli před někým vypadat chytře, býložravce nazýváme také jako zvířata herbivorní. Jejich trávicí trakt je uzpůsobený ke zpracování velkého množství potravy s vysokým obsahem vlákniny. Na rozdíl od volně žijících morčat a králíků, kteří si mohou dopřát rozmanitou stravu kdekoliv a kdykoliv, vybírají si zejména čerstvé, šťavnaté části rostlin – pupeny a mladé listy, pasou se na trávě a přijímají i kůru keřů, jsou naši domácí mazlíčci závislí jen na nás. Mají poměrně rychlý metabolismus a pasáž střeva. Potravu přijímají přibližně 30x za den. Jedna z nejdůležitějších složek potravy je vláknina, která stimuluje střevní motilitu, zabezpečuje odpovídající žvýkací pohyby, optimální růst zubů, podporuje chuť k jídlu.
Co rozhodně ve spižírně nesmí chybět?
Seno,
seno a ještě jednou seno. Nejdůležitější složka potravy, která obsahuje dostatek vlákniny, minerálů a stopových prvků. Ale pozor, není seno jako seno. Kvalitní seno, na kterém si vaši králíci nebo morčata fakt pochutnají musí být bez diskuse dostatečně prosušené. Nesmí se z něj prášit a už vůbec nesmí být plesnivé nebo zatuchlé. Stonky by měly být dlouhé několik desítek centimetrů. A protože i naši mazlíčci mají mlsný jazýček, můžeme jim podávat vícedruhové seno nebo k “obyčejnému” senu přimíchat bylinky, sušenou mrkev nebo heřmánek. Pokud tedy chcete svému ušákovi udělat radost, směle se dejte do přípravy pestrého talíře.
Voda,
by měla být přístupná celý den, a to i v případě že je nabízená tráva a zelenina. Denní příjem vody tvoří přibližně 10 – 12% tělesné hmotnosti. Kdybyste jste měli volit mezi vodou, která stála už 4 dny na kuchyňské lince a sklenicí, kterou jste právě napustili, co si vyberete? Máte hned jasno, ne? Stejně je na tom váš hlodavý kamarád. Dejte mu tedy čerstvou vodu aspoň dvakrát denně, i kdyby ještě neměl všechno vypito. Určitě jej potěšíte!
Zelenina,
a to např. brokolici, čínské zelí, řeřichu, řepu, mrkev, papriku apod., můžete do jídelníčku čas od času přidat pro zpestření. Sami brzy uvidíte, co Vašemu parťákovi chutná a co ne.
Ovoce a granule,
by měly být nabízené vyjímečně a ve velmi malém množství (30 g na 1 kg hmotnosti králíka). Granule by měly být určené pro danou věkovou kategorii a obsahovat částečky rostlin větší než 0,4 – 0,5 mm.
Komerční směsi, pamlsky, slazené tyčinky, dropsy
s vysokým obsahem karbohydrátů a tuků nejsou pro morčata ani pro králíky vhodné a jejich použití ve výživě nedoporučujeme.
Naše recepty pro Vás
Zeleninovo – ovesné placky
Ingredience:
- – seno
- – granule
- – jablko (trochu)
- – kořenová zelenina (mrkev, celer, červená řepa, pastiňák, petržel)
- – 1 lžíce lněných semínek
- – 1 lžíce ovesných vloček
Postup:
Zeleninu omyjeme, oloupeme a nastrouháme najemno.
Lněné semínka nadrtíme a s ovesnými vločkami namočíme v malém množství vody.
V mixeru nadrtíme seno, bylinky a granule.
Umixujeme jablko, namočené semínka a vločky.
Zamícháme a uhněteme v těsto.
Vytvarujeme malé placičky a usušíme.
Bylinkové placičky
Ingredience:
– drcené granule
– nastrouhaná mrkev
– nastříhaná nať z mrkve
– pár lístků bazalky
– nastříhaná nať celeru
– nastříhaný kousek brokolice
– sušený kopr
– bylinky a tráva
– sušené sedmikrásky, pampelišky, kopřivy, jetel
Postup:
Vše nastříháme, nadrobíme a přidáme trochu vody
Smícháme v kaši
Vytvoříme kuličky nebo placičky a usušíme.