Po—Pá 08.00 — 18.00 So 09.00 — 12.00 Ne 09.00 — 11.00

Pohotovost So – Ne – svátky do 19.00

Čeština

Čeština

Polski

Onemocnění ledvin patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění u morčat. U tohoto onemocnění můžeme zjistit dobrý výživný stav až kachexii.Anorexie je většinou spojena s příznaky akutního selhání, náhlá anorexie,apatie, a neochota k pohybu může být způsobená abdominální bolestivostí, kterou může vyvolat obstrukce močových cest. V případě chronického selhání ledvin je příjem potravy zachován, ale dochází k progresivnímu hubnutí. Často je snížena i elasticita kůže. Polyurie a polydipsie není u drobných savců tak častým příznakem selhání ledvin, jak je známo u psů.

Z laboratorních vyšetření u chronického selhání ledvin může docházet k anemii, při pyelonefritidách k neutrofilii. V biochemickém profilu nemusí být vždy zvýšená hladina kreatininu a močoviny indikátorem onemocněním ledvin, koncentrace močoviny by však neměla přesáhnout hodnoty 7,5mmol/l a hodnoty kreatininu 180 mmol/l. Při selhávání ledvin dochází většinou k zvýšeni hladin vápníku v séru a při akutním a nebo dekompenzovaném chronickém renálním selhání k zvýšeni fosforu v seru. Ze zobrazovacích metod je nám při diagnostice nápomocno UZV a RTG vyšetření.

Základním cílem terapie onemocnění ledvin je terapie primární příčiny, korekce dehydratace, obnovení perfuze ledvin a snížení vysokých hladin močoviny,kreatininu a draslíku.

Náš 1.pacient 4letý sameček morčete Mikuláš byl přiveden na naší kliniku pro zvětšující se otok pod krkem a na břiše, krmivo ale přijímá s chutí a je aktivní.

Mikuláš byl v dobrém výživném stavu se zájmem o okolí, v oblasti hlavy-zejména pod krkem a na ventrální straně břicha byl patrný otok. Poslechově srdce i plíce byli bez patologického nálezu,abdomen měkký,prohmatný,nebolestivý. UZV vyšetření jsme prokázali volnou tekutinu v podkoží, ledviny měli nerovné okraje. Na RTG snímcích byla patrná kalcifikace trachei a drobné cystolity v močovém měchýři. V biochemické vyšetření krve byla patrná azotémie a elevace hladiny draslíku a vápníku, v hematologickém profilu byla výrazná anemie. U Mikuláše byla vyslovena diagnoza chronické renální selhání s velmi opatrnou prognozou.

Náš 2.pacient je referovaný 4,5letý králíček Benji, který měsíc míň žere a hodně si v jídle vybírá. Klinickým vyšetřením byla zjištěna pouze mírná bolestivost v oblasti abdomenu, dutina ustní byla bez patologického nálezu, poslechově srdce i plíce bez přídatných šelestů. Při vyšetření moči byla patrná makroskopicky viditelná krev, chemicky malé množství bílkoviny,ph 8. Rentgenologickým vyšetřením byl nalezen močový kámen v pravém ureteru a nefrokalcinoza. Na uzv vyšetření odhalená hydronefroza P ledviny,charakterizovaná dilataci ledvinné pánvičky. V krvi byly výrazná azotémie (Kreatinin 777, urea 26,5). Po počáteční infuzní stabilizaci jsme přistoupili k nefrektomii a odstranění uretrolitu. Následovala udržovací infuzní, antibiotická a analgetická terapie. Benji zákrok nesl velmi statečně a po 3dnech byl propuštěn domů.

Objednejte se

Zavolejte nám na +420 604 957 560, nebo do formuláře vyplňte potřebné údaje a my vás budeme kontaktovat zpět v nejbližším možném termínu.

1. Majitel
2. Zvíře
3. Co Vás trápí

* Povinné informace

Další krok

Pohlaví:

Kastrace:

Zpět Další krok

Co Vás trápí:

Váš vzkaz

Zpět

Děkujeme Vám za odeslání.

Ozveme se Vám co nejdříve telefonicky a domluvíme se na vyhovujícím termínu a času návštěvy.

Online konzultace