Po—Pá 08.00 — 18.00 So 09.00 — 12.00 Ne 09.00 — 11.00

Pohotovost So – Ne – svátky do 19.00

Čeština

Čeština

Polski
Hlavní strana BlogLymská borelióza

Lymská borelióza

Lymská borelióza, onemocnění vyvolané gramnegativní spirochetální bakterií, primárně přenášenou klíšťaty z rodu Ixodes. K infekci jsou vnímaví zejména savci a ptáci. A právě savci, konkrétně pak psi, nás v tomto případě zajímají obzvláště. Ne, že bychom třeba neměli rádi kočky, spíše naopak, ale u koček je onemocnění výrazně méně časté.

K přenosu infekce je nutné, aby bylo klíště přisáté minimálně 6 hodin. Během této doby se bakterie množí a přechází do slinných žláz klíštěte a odtud se potom přenáší do hostitelského organismu. Takže, pokud přijdete domů z procházky a najdete přisáté klíště na místě, kde ještě před hodinou jistojistě nebylo, nepropadejte panice. V klidu vezměte do ruky pinzetu, nebo jinou pomůcku a klíště vytáhněte.

Nebojte se, určitě to zvládnete sami, je to fakt jednoduché

V ideálním případě, pokud doma máte, použijte jednorázové rukavice. Pokud nemáte, nepanikařte, jen si po manipulaci s klíštětem pořádně umyjte ruce.

 

Vezměte vhodnou pomůcku na vytažení. Moderní jsou dnes karty se zářezy, ale poradíte si jistě i s pinzetou.

 

Myslete na to, že není vhodné klíště jakkoliv mačkat.

 

Zvolenou pomůckou klíště uchopte a tahem vyjměte. Klíště vytáhnete velmi snadno.

 

Nemějte obavy, i kdyby se kusadla oddělila a zůstala v rance, nic se neděje. Místo přisátí jen vydesinfikujte a je hotovo.

 

Vytažené klíště zlikvidujte – zabalené do papírového kapesníku spalte v kamnech. Pozor! Pálení klíšťat v kamnech v obýváku v paneláku není úplně ideální. Pokud tedy kamna nemáte, klkíště zabalené do papírového kapesníku spláchněte do WC.

 

Prosím, pokud se s problémem přisátého klíštěte potýkáte ve 21.30, pokuste se o vytažení nejdřív sami. Teprve až poté, co usoudíte, že to opravdu nezvládnete, že pro tento úkon potřebujete odbornou pomoc, zamiřte na veterinární pohotovost. Oni Vám rádi pomůžou, s úsměvem na rtech. Ale bude Vás to stát zbytečně hromadu peněz, které určitě dokážete využít lépe.

Ale zpět k borelióze

V místě přisátí se borelie množí a  přechází do krve a lymfy zvířete. Zásadní nebezpeči onemocnění tkví ve velmi časté (až 95%) absenci klinických příznaků v ranné fázi onemocnění, která postupně přechází do chronické a tedy obtížněji léčitelné fáze. Klinické příznaky se mohou projevit klidně až za 2 – 5 měsíců od přisátí klíštětem. Během několika týdnů dochází k roznesení infekce do kloubů a tkání.

 

U psů je nejčastější příznakem artritida – teplé, oteklé, bolestivé klouby, horečka (40-41C), lokální lymfadenopatie. U predisponovaných plemen Labradosrský retrívr, Zlatý retrívr, Bernský salašnický pes a Šeltie se může jako následek infekce rozvinout nefropatie – postižení ledvin. Příznaky jsou dehydratace, ascites a edém, náhlý tromboembolismus, dyspnoe, krvácení do sítnice až jeji odchlípení. Mezi další , méně časté projevy, se může vyskytnou apatie, nechutenství, narušení nervového aparátu projevující se agresivitou, křečemi a změnami chování. Kožní změny v podobě zvětšujícího zarudnutí, tak jak je známe u lidí, se u psů vyskytuji zcela ojediněle.

Diagnostika onemocnění

je založena na klinických příznacích, detekci protilátek v krvi, které jsou zachytitelné za 3-5 týdnů od expozice, případně na PCR diagnostice původce.

Výjimečný není ani současný přenos dalších parazitů a s tím spojené onemocnění – nejčastěji anaplasmoza, ehrlichioza.

V terapii akutních stavů se doporučuje antibiotická léčba doxycyklinem nebo amoxycilinem po dobu 4 týdnů. Při příznacích imunitiních artritíd je někdy nutné antibiotickou terapii doplnit kortikoidy.

Vakcinace

Přestože v humánní medicíně se vakcínu vhodnou na lymskou boreliózu stále vyvinout nedaří, pro psy je vakcína na světě už mnoho let. Vedle pravidelného použití antiparazitik, které mají díky svým vlastnostem parazity odpudit nebo usmrtit ihned po přisátí je tedy možná ochrana před Lymskou boreliózou také pomocí každoročního očkování. Jedná se nepochybně o jednodušší a bezpochyby levnější variantu, než připadné podstupování léčby lymské boreliózy.

 

Vakcína proti lymské borelióze slouží k aktivní imunizaci psů od 12. týdne stáří. Rizikovou skupinou pro vakcinaci jsou psi s prokázaným klinickým onemocnění Lymskou boreliozou, kdy vakcinace již klinický stav nezlepší. Při primovakcinacích je potřebné provést revakcinaci v intervalu 21 dnů. Pro udržení trvalé imunity se doporučuje každoroční revakcinace.

Mějte přehled s abvetem

Novinky a informace onaší klinice rovnou do vašeho e-mailu

Objednejte se

Zavolejte nám na +420 604 957 560, nebo do formuláře vyplňte potřebné údaje a my vás budeme kontaktovat zpět v nejbližším možném termínu.

1. Majitel
2. Zvíře
3. Co Vás trápí

* Povinné informace

Další krok

Pohlaví:

Kastrace:

Zpět Další krok

Co Vás trápí:

Váš vzkaz

Zpět

Děkujeme Vám za odeslání.

Ozveme se Vám co nejdříve telefonicky a domluvíme se na vyhovujícím termínu a času návštěvy.

Online konzultace